Joga to słowo, które zna prawie każdy. Dla jednych oznacza dynamiczne zajęcia na macie, dla innych spokojną medytację, a jeszcze inni widzą w niej starożytną filozofię życia. Ale czym jest prawdziwa joga? Czy istnieje jedna, „prawidłowa” definicja?
Joga ma 5000 lat. Przez ten czas ewoluowała, a w konkretnych okresach większy nacisk kładło się na inny jej aspekt. W Bhagavad Gicie joga to ścieżka działania, miłości i wiedzy. Jogasutry definiują jogę jako zatrzymanie aktywności umysłu (yoga citta vritti nirodhah). A w tekstach takich jak Hatha Yoga Pradipika pojawia się praktyka pracy z ciałem i oddechem.
Obecnie wiele osób utożsamia jogę z praktyką fizyczną – asanami. I choć ruch jest ważną częścią jogi, to tylko jeden z jej elementów. Joga to filozofia życia, która oferuje różne ścieżki, odpowiadające na różnorodne potrzeby i temperamenty.
Ścieżki jogi
Joga to nie tylko jedna droga – to cały wachlarz możliwości. Każda ścieżka prowadzi do tego samego celu: harmonii i spokoju, ale różnią się sposobem, w jaki do tego dążą.
- Karma joga: ścieżka służby i działania bez oczekiwania nagrody
- Jnana joga: ścieżka wiedzy i zrozumienia
- Bhakti joga: ścieżka miłości i oddania sile wyższej
- Hatha joga: ścieżka ciała i oddechu
- Raja joga: ścieżka medytacji, dyscypliny i koncentracji
- Tantra joga: ścieżka transformacji energetycznej
Ścieżek jogi jest więcej, a każda z nich jest równoprawna. Możesz wybrać jedną albo łączyć kilka.
Czy joga musi być duchowa?
Nie. Joga jest tym, czym chcesz, żeby była. Dla niektórych to sposób na zdrowe ciało – i to jest w porządku. Inni traktują ją jako narzędzie do pracy nad emocjami lub moment zatrzymania w codziennym biegu. W postrzeganiu jeszcze innych – to głęboka duchowa praktyka. Nie ma jednej, uniwersalnej definicji prawdziwej jogi.
To, czym joga jest dla Ciebie, zależy od Twoich potrzeb, doświadczeń i podejścia. Możesz wybrać medytację, filozofię, ruch albo wszystko naraz. Prawdziwa joga to wolność. Nie musisz pasować do schematów ani spełniać cudzych oczekiwań. Joga jest dla Ciebie – na Twoich zasadach.
W Zagłębiu Jogi wierzymy, że kluczem do świadomego wyboru jest edukacja. Dlatego na zajęciach nie tylko przejdziesz przez sekwencję asan, ale doświadczysz też pranajamy, medytacji, usłyszysz o energii i filozofii. Masz pełne prawo uznać, że dla Ciebie joga to tylko asany, ale będziesz mieć świadomość istnienia innych aspektów jogi i podejmiesz najlepszą dla siebie, opartą na wiedzy decyzję.
Zobacz GRAFIK zajęć i dopasuj je do siebie. Zalecamy, aby spróbować kilku zajęć z kilkoma nauczycielkami – może być tak, że energia jednej osoby nie będzie Ci do końca odpowiadać. Dlatego warto próbować różnych styli jogi i nauczania – aby odnaleźć własną drogę.