Nauczyciel jogi – każdy jest taki sam?

nauczyciel jogi, kim jest, jakie szkolenia, zdjecie przedstawia nauczycielki jogi w anjaneyasanie
Awatar kasiadabrowska

Obalamy jogowe mity – część 5. Osoba prowadząca zajęcia to nauczyciel jogi. Na pewno wie, co robi.

Joga przeżywa w ostatnich czasach prawdziwy rozkwit. Otwierają się nowe studia i szkoły, coraz więcej pasjonatów jogi kończy kursy nauczycielskie (których w obecnych czasach jest coraz więcej) i podąża za swoim marzeniem o nauczaniu. Oznacza to, że każdy może znaleźć nauczyciela dla siebie! Niestety jednak żyjemy w kapitalistycznych czasach, kiedy ilość czasami stawia się ponad jakość. Absolutnie fantastyczne jest to, że możemy rozwijać swoje pasje i nabywać umiejętności do dzielenia ich. Jednak nie każdy kurs przekazuje kompleksową wiedzę, konieczną do świadomego nauczania jogi.

Jakie kursy powinien ukończyć nauczyciel jogi?

Czy każdy może zapisać się na kurs podstawowy? To zależy. Są kursy, na które zapisy są otwarte – nie musisz wiedzieć o jodze absolutnie nic. Ale istnieją także takie, które wymagają ugruntowanej praktyki własnej, potwierdzonej przez nauczyciela o odpowiednich kwalifikacjach. Podejmując się kursu 200-godzinnego warto jednak mieć już jakieś pojęcie o jodze, ponieważ kursy certyfikowane przez Yoga Alliance są często wymagające i stanowią nie tyle szkolenie od podstaw, a systematyzację już zdobytej wiedzy.

Warto tutaj jednak zaznaczyć, że są style w jodze (jak np. Ashtanga lub Iyengar), które mają własne systemy certyfikacji nauczycieli, odrębne od Yoga Alliance. Nie oznacza to, że nie istnieją kursy nauczycielskie w tych stylach, certyfikowane przez Yoga Alliance.

Oczywiście nie każdy kurs jest tworzony pod certyfikację Yoga Alliance. Na rynku można znaleźć kursy, a nawet studia podyplomowe, po których uzyskuje się kwalifikacje uznawane przez Ministerstwo Edukacji, ale nie zezwalają one na nauczanie międzynarodowo. Czy to oznacza, że są gorsze? Nie! Często pokrywają podobny materiał, a nawet szerszy. Jednak zdarzają się kursy mocno wybiórcze, gdzie kładzie się nacisk jedynie na asany – bez filozofii jogi, anatomii, sekwencjonowania, nauki korekt, historii, pracy z energią czy podstaw Ajurwedy.

Kim jest nauczyciel jogi?

No dobrze, ktoś ukończył już kurs i uzyskał uprawnienia do nauczania. Czy to koniec jego drogi szkoleniowej? Niestety, dla części osób tak. Jednak warto mieć świadomość, że podstawowe szkolenie to dopiero początek drogi nauczycielskiej. Ogromnie ważne jest aktualizowanie wiedzy, szkolenia, kursy doszkalające z różnych aspektów nauczania i udział w warsztatach. Tak samo wielką wagę ma kontynuacja praktyki własnej pod okiem doświadczonych nauczycieli. Świadomy nauczyciel będzie także rozwijał swój warsztat nauczycielski – będzie pracował nad głosem, użyciem słów, oferowaniem korekt i pomocy.

Dlatego bardzo istotne jest sprawdzenie, kim jest nauczyciel, na którego zajęcia się wybierasz. Dowiedz się:

  • w jakim stylu naucza,
  • jak długo sam praktykuje,
  • jak długo naucza,
  • kto jest jego nauczycielem,
  • jakie kursy ukończył,
  • czy nadal szkoli się i doskonali warsztat.

To wszystko jest ważne i warto sprawdzić to przed przyjściem na zajęcia. Wiesz jednak, co jest jeszcze ważniejsze? Energia danej osoby i to, czy ci ona odpowiada. Nauczyciel może ukończyć wszystkie kursy świata i być doskonały technicznie, ale jeśli nie będziecie nadawać na tych samych falach, to nie będzie nauczyciel dla ciebie. To, jak czujesz się na zajęciach u danej osoby i po nich to najważniejszy wyznacznik tego, czy dany człowiek jest dla ciebie odpowiedni. To działa także w drugą stronę – dana osoba mogła nigdy nie ukończyć żadnego certyfikowanego kursu, ale ma niesamowitą wiedzę, wyczucie i energię. I to też jest w porządku! Warto jednak mieć świadomość, kim jest osoba, która prowadzi nas na ścieżce jogi.

Daj znać w komentarzu, co ciebie przyciąga do konkretnego nauczyciela, co w nim najbardziej cenisz?

Wcześniejsze posty