Zajęcia jogi – od czego zacząć?

zdjęcie przedstawia zajęcia jogi dla początkujących - od czego zacząć praktykę?
Awatar kasiadabrowska

Chcesz zacząć praktykę jogi i nie wiesz od czego zacząć? Wchodzisz na strony szkół jogi i widzisz nazwy, które niewiele Ci mówią? Nie wiesz, jakie zajęcia dadzą Ci to, co chcesz osiągnąć?

W Zagłębiu Jogi znajdziesz 3 typy zajęć odpowiednich dla osób początkujących. Różnią się stylem i strukturą – najpierw pomyśl, czego oczekujesz od zajęć jogi. Czy chcesz skupić się na ciele, jego sprawności, elastyczności, sile i kondycji? Może chcesz postawić na relaks i odpoczynek? A może Twoim celem jest nauka oddechu, poprawienie jego świadomości i od tego chcesz zacząć? Czy szukasz praktyki na lata? A może stawiasz na różnorodność i freestyle?

Vinyasa dla każdego

Jeśli Twoim celem jest poczucie się lepiej, delikatne wejście do praktyki, nie szukasz praktyki schematycznej, wybierz Vinyasę dla zastanych. To zajęcia zaprojektowane tak, aby były odpowiednie dla każdego. Vinyasa sama w sobie jest praktyką dynamiczną, gdzie łączymy ruch z oddechem. Przez większość zajęć poruszamy się z każdym wdechem i wydechem. Jeśli zostajemy w asanie, to na maksymalnie kilka oddechów (z wyjątkiem relaksu, gdzie możemy zostać dłużej). Ruchy, które wykonujemy są dość proste, a jeśli w sekwencji jest pozycja trudniejsza, zatrzymujemy się i omawiamy ustawienie ciała. Duży nacisk stawiamy właśnie na anatomię – poprawne wykonywanie pozycji. Poznajemy techniki oddechowe, uczymy się wykorzystywać większą pojemność płuc.

Kto może przyjść na Vinyasę dla zastanych? Przede wszystkim ci, którzy czują się zastani, bez względu na wiek. Odnajdą się tutaj także osoby, które wracają do praktyki po dłuższym okresie braku aktywności. Jeśli jesteś po dłuższej chorobie albo kontuzji, najpierw upewnij się, że Twoj lekarz nie widzi przeciwwskazań do praktyki. Co ważne – daj znać nauczycielowi, że masz ograniczenia fizyczne. Dzięki temu nauczyciel będzie w stanie dostosować praktykę do Ciebie i podpowiedzieć warianty pozycji, odpowiednie dla Twojego ciała. To odpowiednie zajęcia, aby zacząć praktykę jogi dynamicznej.

Ashtanga – od czego zacząć?

Szukasz praktyki, którą możesz utrzymać samodzielnie? Praktyki, którą możesz rozwijać w zasadzie w nieskończoność, ucząc się doceniania drogi, zamiast dążenia do celu? Chcesz wzmocnić się, uelastycznić, poprawić kondycję ciała? Przyjdź na Ashtangę dla początkujących. Są to zajęcia warsztatowe, podczas których poznajemy podstawy tej praktyki. Czym jest Ashtanga, dowiesz się TUTAJ. Na Ashtandze dla początkujących skupiamy się bardziej na ustawieniu ciała i dostosowaniu pozycji do swoich warunków. Utrwalamy schematy pojedynczych sekwencji, eksplorujemy tajniki oddechu Ujjayi i poznajemy funkcję Bandhy. Te zajęcia to świetny sposób, aby zacząć praktykę Ashtangi, poznać ją od podstaw. Kiedy poczujesz się już pewniej w tej praktyce, znajdziesz w grafiku Ashtangę dla bardziej zaawansowanych – zajęcia Mysore i prowadzoną połowę Pierwszej Serii.

Dla kogo jest Ashtanga? Dla każdego, kto szuka praktyki mocnej, wymagającej i niesamowicie wszechstronnie rozwijającej. Mamy tu wszystko – połączenie ciała, oddechu, pracy z duchowością i filozofią. Utarty schemat Ashtangi idealny jest dla ludzi, którzy lubią rutynę i zasady. Jeśli myślisz o jodze, która intensywnością dorówna siłowni, to jest odpowiednie miejsce dla Ciebie.

Vinyasa+Yin

Ciężki tydzień? Czujesz, że Twoje ciało potrzebuje ruchu, a jednocześnie szukasz odpoczynku i relaksu? Vinyasa+Yin to odpowiedni wybór dla Ciebie. Zajęcia dzielą się na dwie części. W pierwszej, dynamicznej, praktykujemy Vinyasa jogę. Zadaniem tej części zajęć jest rozgrzać, wzmocnić i uelastycznić ciało i aktywnie rozciągnąć zmęczone mięśnie. Mogą tu pojawić się bardziej zaawansowane pozycje, ale pozostała część sekwencji przygotuje Cię do wykonania ich. Druga część zajęć to część bierna. Stosujemy wtedy automasaż powięziowy i pozycje Yin jogi, aby w statyczny sposób rozciągnąć przede wszystkim powięzi.

Na tych zajęciach odnajdą się ci, którzy szukają balansu między wysiłkiem i relaksem. Vinyasa+Yin to holistyczny sposób na zadbanie o siebie – jako jogowe podsumowanie całego dnia aktywności, które nie zawsze są dla nas zdrowe. Dbamy tutaj przede wszystkim o czucie się dobrze. Jeśli jakaś pozycja nie jest dla Ciebie odpowiednia, nauczyciel podpowie Ci przyjemniejszy wariant. W części Yin używamy dużej ilości pomocy – bolsterów, bloczków, koców, aby najwyższym możliwym stopniu zapewnić sobie komfort.

Inside Flow

Już 1 lutego zaczynamy kurs wprowadzający do jogi flow – Poczuj Flow. Jest to kurs, który wprowadzi Cię do praktyki jogi do muzyki – on beat. Oparty jest o konwencję Inside Flow, czyli połączenia jogi i tańca, ale dla wielu osób początkujących w jodze są to zbyt wymagające fizycznie zajęcia. W Inside Flow wykorzystujemy także charakterystyczne pozycje, a zatrzymanie się i omówienie każdej z nich podczas zajęć w dużym stopniu wpływa na płynność całych zajęć. Dlatego jeśli podoba ci się Inside Flow, chcesz połączyć jogę i taniec, chcesz lepiej zrozumieć muzykę, której słuchasz – przyjdź na kurs. Więcej o kursie TUTAJ.

Krótko mówiąc – dla każdego coś miłego. Zobacz GRAFIK Zagłębia Jogi i rozpocznij swoją jogową ścieżkę już dziś!

Wcześniejsze posty